SEO Teknikleri 2016

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:09

2016-seo-teknikleri

Merhaba alioktem.com.tr ziyaretcimiz bu makalede  SEO Teknikleri 2016 yılının ilk yazısıyla karşınızdayım. Yazıya başlamadan önce yeni yılın hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim. Bu yazımda yeni başlayanlar için bazı basit SEO teknikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikle sihirli güçleriniz olmadığını düşünürsek, sitenizi Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında ilk sıraya ya da ilk sayfaya taşımak için düzenli SEO çalışmaları yapmanız gerekiyor. Eğer iyi bir blog yazarı ya da site sahibi olmak istiyorsanız SEO konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

Arama motorlarının kabul ettiği bazı SEO doğruları vardır. Bu algoritmalar ne kadar basit gibi görünse de çoğu kişi bunları uygulamaz ve SEO açısından geride kalır. Aşağıda bazı basit yöntemleri anlatmaya çalışacağım.

1.Kaliteli İçerik
Önceki yazılarımda da içeriğin öneminden bahsetmiştim. Arama motorları artık kullanıcıyı bilgilendiren siteleri sıralamalarda yukarı çekerek ödüllendiriyor. Her şeyden önce özgün içerik üretmelisiniz. Başka sitelerden kopyalama yazılarla bu işin gitmeyeceğini zaten çoğunuz biliyorsunuzdur. Bunların dışında bazı dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Bu unsurları maddeleyerek anlatmaya çalışalım;

-Yazıda içerisinde bold, italik, h1, h2, h5 gibi etiketleri kullanmaya özen gösterin. Bunları doğru yerlerde kullanmak içeriğinizi öne çıkaracaktır.
-İmla hatalarından ve anlatım bozukluklarından kaçının, kolay anlaşılabilir bir anlatımınız olmalı.
-Yazınızla alakalı olan önceki yazdığınız yazılara link vermeyi unutmayın. Her yazıda 1-2 yazıya link verebilirsiniz. Bu sayede önceki yazılarınız güçlenecektir.

2.Başlık
Yazı başlığı SEO için önemli bir faktördür. Ziyaretçiler başlığa göre sitenizi ziyaret edeceği için içerikte neler anlattığınızı başlıkta açık şekilde belirtmelisiniz. Başlıkta abartıya kaçmayın, kısa ve açıklayıcı başlıklar seçin.

3.Resim Alt Etiketi
Sitenize yüklediğiniz her resime bir alt etiket eklemelisiniz. Böylece resimleriniz arama motorlarında indeslenir ve görsellerden de ziyaretçi kazanabilirsiniz. Ekleyeceğiniz alt etiketlerin anahtar kelimenizle ilgili olmasına özen gösterin. Örneğin 1243.jpg yerine seo-teknikleri.jpg şeklinde ekleyebilirsiniz.

4.Site Hızı
Sayfaların hızlı yüklenmesi sitenin arama motorları sıralamalarında yükselebilmesi için son derece önemlidir. Bu yüzden sitenizin hızına önem vermelisiniz. Bu iş başta kullandığınız hostingte bitiyor ama bazı site hızlandıma yöntemleriyle de sitenizin hızını arttırmak mümkün. Burada anlattığım WordPress site hızlandırma eklentilerini kullanarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

5.Mobil Uyumluluk
SEO konusunda bir diğer önemli faktör de sitenin mobil uyumlu olup olmadığı. Bir çok kişi mobil uyumlu tema kullanmıyor ama siteye gelen ziyaretçilerin ortalama %40 mobil cihazları kullanıyor. Bu nedenle kesinlikle mobil uyumlu tema kullanmalısınız.

6.İç Linkleme
Yukarıda da anlattığım gibi sitenizdeki içerikler arasında köprü oluşturmalısınız. Yani bir sayfadan başka sayfaya o sayfadan diğer bir sayfaya link verebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman linkleriniz daha da güçlenecektir ve sıralamalarda yükselecektir.

7.İç Linkleme

baklink aldıgınız siteler cop site olmamasına dikkat ediniz
Yukarıda bazı SEO doğrularından bahsettim. Bu teknikler her yıl olduğu gibi 2016 yılında da SEO konusunda yapılacak en kolay ve etkili doğrulardır. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere alioktem.com.tr misafirimiz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.