En İyi WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:00

indir

 

mehraba alioktem.com.tr ziyaretcimiz Bugün milyonlarca web sitesi sahibi WordPress kullanıyor, diğer sistemleri kullananlar da yavaş yavaş WordPress’e taşınıyor. WordPress’in bu denli tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri milyonlarca yararlı eklenti desteklemesidir. Ancak eklentilerin az da olsa zararı vardır. Aşırı eklenti kullanırsanız siteniz yavaşlayabilir. Ama korkmayın, hangi eklentileri kullanacağınızı iyi bilirseniz sitenizi gözle görülür bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Bu yazımda anlatacağım eklentiler sayesinde hiçbir kod bilgisine gerek duymadan WordPress sitelerinizin performansını arttırabilirsiniz.

1. W3 Total Cache
W3 Total Cache, en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Eğer WordPress bloğunuz varsa biraz da bu işlerle uğraşıyorsanız, zaten bu eklentiyi çoktan duymuşsunuzdur.
Bu eklenti sitenizi önbellek özelliğini etkinleştirmek için tasarlanmıştır. Sitenizi cacheleyerek sunucuya binen yükü azaltır ve sitenizin hızlı açılmasını sağlar.

2.Plugin Organizer
Yukarda bahsetmiştim, eklenti sayısı arttıkça siteniz yavaşlamaya başlar. Bu eklenti ile diğer eklentileri kontrol edebilirsiniz. Mesela normalde ziyaretçi sayfaya girdiği anda
tüm eklentiler sırayla çalışmaya başlar. Ama bazı eklentiler bazı sayfalarda aktif olmasa bile düzgün çalışabilir. Şimdi eğer eklentisiz düzgün çalışıyorsa, eklentiyi boş yere çağırıp
sayfayı ağırlaştırmanın ne anlamı var? İşte bu eklentiyle bazı eklentileri bazı sayfalarda devre dışı bırakabilirsiniz ya da yüklenme sıralarını değiştirebilirsiniz.

3.WP Smush.it
İçerikteki görsellerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerek kullanıcı deneyimi, gerekse SEO için, bir makalede mutlaka en az 1 mümkünse 2,3 görsel kullanmamız gerekiyor. Hal böyle olunca, ortalama bir sitedeki görsel sayısının ne kadar fazla olduğu ortada. Peki bu kadar görsel varken bunlar siteyi yavaşlatmaz mı? İşte burada bu eklenti devreye giriyor. Şu an kendi bloğumda da kullandığım bu eklenti, sitenizdeki görsellerin kalitesini düşürmeden boyutunu küçültür. Üstelik eklentinin ayarı da yok. Sadece indirip etkinleştiriyorsunuz ve gerisini o hallediyor. Sonuç: sıfır kalite kaybı ve site hızlanması. Harika değil mi?

4. WP-DBManager
Veritabanı bir wordpress sitenin beyni gibidir. Arkaplanda durur ama her şey ona bağlıdır. Bu yüzden veritabanını optimize etmek de çok önemlidir. Eğer phpmyadmin bilginiz yoksa veritabanınızı optimize etmek için eklenti kullanmanız gerekiyor. Bu alanda en popüler veritabanı optimize eklentisi WP-DBManager’dir. Kullanımı da kolaydır ve bir kaç işlemde veritabanınızı temizleyebilirsiniz.

5.BJ Lazy Load
Bu eklenti sayfanızda scroll edildikçe, yani aşağılara doğru inildikçe sorgu sayısını arttırır. Yani siteye ilk girildiğinde bazı şeyler yüklenmeyecek. Aşağılara doğru inilirse geri kalanı yüklenecek. Bu sayede sayfalar daha hızlı açılacak ve bant genişliğinden kazanç sağlayacaksınız.

[box color=yellow]Sonuç:[/box] Yukarıda tavsiye ettiğim 5 eklenti ile WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. Tabii illa ki istediğiniz hıza ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda sorun hosting firmanızdan kaynaklanıyor demektir. Hosting firmanızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Eğer sizin de tavsiye ettiğiniz eklenti ya da kafanıza takılan soru varsa yorum yazmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. İyi bloglamalar dileriz  alioktem.com.tr

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.